Studie 2024
Pozemky na okraji města Turnova - vrchu zvaném Výšinka. Severní svah porostlý nálety za nimiž tušíme výhled na město. Ze západní strany typová výstavba rodinného domu, ostatní strany zatím volné louky Příjezdová cesta co zatím chybí. Trochu konec světa / města. A to je fajn! Klid, zeleň.
Dům pro partnery, co nepotřebují velký dům, ani další patro, chtějí velkou zahradu, odstup a klid, pokoje pro odrostlé děti. Místo a zadání přináší několik otázek.
- Jak pracovat se severním svahem, k němuž je přístup od jihu, výhledy do zeleně na sever a potenciální výhled na město na severozápad?
- Jak využít převýšení 5m, mít přízemní dům a vyhnout se chybným a v sousedství použitým násypům?
- Jak dostat slunce do domu, ale nemít ho v čím dál parnějších létech zase až moc?
- Kam umístit terasu/y, abychom si užili jarního slunce ale v létě stínu?
Protiklady, na která hledáme řešení…
Dům umisťujeme v severo-jižní ose a rozdělujeme pozemek na menší východní zahradu a větší západní - odpolední, pobytovou, s větším odstupem od sousedního domu. Po svahu se pohybujeme ve třech výškových úrovních: vstupní - v úrovni budoucí komunikace, obytné - v úrovni pobytové zahrady a suterénní - pracovní, v nejnižší poloze pozemku.
Obytné prostory jsou v jedné výškové úrovni, propojeny se zahradou dvěma krytými terasami. Pobytová zahrada je tak ukryta pod úrovní příjezdové cesty. Procházíme domem v severojižní ose a na obě strany se nám otevírají průhledy do zahrady. Dvě kryté terasy - ranní a večerní (či zimní a letní) - tvoří s ostatními prostory jednotou hmotovou kompozici.
Tam kde se pozemek už hodně svahuje, dům levituje nad svahem, podpírán subtilními sloupy. Přesah obytné částí tam vytváří kryté kutilské zákoutí s dílnou. Jemné tmavé sloupy se objevují i v dalších pozicích, kde je potřeba vystupující části domu podepřít.
Dům je opláštěn dřevem, šedým, nebo které do šeda zestárne. Nenápadný, jednoduchý, mimikra v zahradě. Dřevěné obložení plynule prochází do interiéru, tvoří stěny, nábytky. Velké okenní posuvy se otevírají a nevnímáme kde je hranice mezi interiérem a venkem.
Z terasy sestupujeme jedním krokem do zahrady. Skrze velká prosklení ji však vnímáme stále. Ze vstupní zastřešené části s dvěmi parkovacími místy a skladovými prostory sestupujeme o 1m níže do vstupních prostor domu. Jediné schodiště v domě. Vcházíme do obytného prostoru, který se nám otevírá hlavně na východ a západ - do obou stran zahrady. Díky rohovým pozicím ale vnímáme slunce celý den - ráno a večer více, v poledne méně. Z obytné části pokračujeme plynule do soukromé části, která graduje ložnicí rodičů s velkým severním oknem a výhledem do zeleně.
Dům je uvažován jako dřevostavba s betonovým suterénem. Okna s tmavými rámy, fasádní obklad dřevěný šedý, přiznané stropní trámy naopak v barvě přírodní, podlahy dubové. Nárožní sloupy tmavé, ocelové. Oplocení dřevěné.
Plocha pozemku: 1495 m², zastavěná plocha: 291 m², užitná plocha: 162 m².
Vizualizace: Michal Nohejl / frams.studio